POZOR NA TRAVNÍ OSINY

Tuto travní osinu jsem dnes vytáhla ze slzného kanálku jezevčíka. Pes musel být na zákrok sedován a následně přes kanylu dostal ještě další anestetika, jelikož šlo o zákrok velmi bolestivý. Nyní bude ještě nejméně 7 dní dostávat do oka mast s antibiotiky, dostal také lék proti bolesti a otoku.

Nejdůležitější je, že s ním majitelka přišla hned, jak zpozorovala hnisavý výtok z oka. Pejsek bude brzy zcela v pořádku.

osina      osina1

 

UŠNÍ SVRAB U KOČEK

Drbe si vaše kočka uši? Máte nové kotě? Třepe hlavou? Důvodem může být závažný problém jménem SVRAB. Na první pohled vypadá jako kávová sedlina, která pokrývá vnitřní povrch ucha. Tento stav je pro kočku velmi nepříjemný, klepe hlavou, drbe si uši, což může vést až k zánětu v uchu a rozdrbání celého ucha. K nákaze dochází při kontaktu s napadenou kočkou, tedy i při odchovu koťat. Proto vždy nového člena rodiny nechte zkontrolovat u veterináře, nebo alespoň vy kotě prohlédněte.

Řešení tohoto problému není složité – ucho se musí kompletně vyčistit a poté se kočce aplikuje pipeta Advocate nebo Stronghold, případně je možné do uší aplikovat kapky (Otospectrine).

Nenechte kočičku trpět a všimnete-li si změny v chování, nebo v uchu uvidíte „černou špínu“, zajděte k veterináři a ujistěte se, že se nejedná o svrab. Diagnóza spočívá v mikroskopickém nálezu zákožek.

svrab2      svrab

_MG_4784_1 copy

 

OPERATIVNÍ ODSTRANĚNÍ NÁDORU MLÉČNÉ ŽLÁZY U POTKANICE

Nádor mléčné žlázy u samic potkanů je jedním z nejčastějších problémů, které tato zvířata trápí. Růst nádoru lze v některých případech zastavit, nebo alespoň zpomalit podáváním léků. U této samičky jsme pro rychlý růst nádoru přistoupili k operativnímu odstranění, včetně okolní žlaznaté tkáně.

potkan1     potkan2

potkan3  probouzení na hřejivé dečce

 

ODSTRANĚNÍ ZUBNÍHO KAMENE

Odstranění zubního kamene se téměř v naprosté většině případů provádí v celkové anestezii. Samotnému zákroku předchází důkladné vyšetření celkového zdravotního stavu psa (kočky) – poslech srdíčka a při pokročilém věku pacienta i krevní testy.

Zubní kámen vzniká usazováním zubního plaku a jeho následnou mineralizací. Na tomto procesu se podílí také celá řada bakterií, které jsou dlouhodobou hrozbou pro celý organismus pacienta, mají negativní vliv na srdce, játra, ledviny a další orgány. Navíc při každém vydechnutí a olíznutí je bakteriemi ohrožen i majitel pacienta. V neposlední řadě je také velkým problémem fakt, že nános zubního kamene odtlačuje dáseň od zubu a postupem času tímto vlivem zub vypadne.

IMG_6414 (2)  před…

IMG_6435  po…

_MG_4778 copy  zubní ultrazvuk

 

PROSÍM CHOĎTE S NEMOCNÝMI ZVÍŘÁTKY K VETERINÁŘI VČAS!!!

Tyto dvě kočky byly přineseny do ordinace v tak zuboženém stavu, že ani intenzivní péče již nedokázala jejich stav zlepšit. Jde o dva různé majitele a odstup 14 dní, bohužel však oba přišli až po déletrvajícím nechutenství a obě kočky již měly silný zápal plic. Velmi často takto dopadnou venkovní kočky, které majitelé nekontrolují, neočkují, neodčervují, neodblešují, nekastrují…

2

3

4 

5